Program for The Grapple: 21 March 2019

Time

Segment

6.02-6.18pm

 

Segment 1: Panel

·       Introduction

·       NRL Round 1 analysis

·       News:

o   Expansion/relocation debate

o   Brad Arthur

o   Matt Cecchin return to 1st grade 

o   Other

·       Mooney’s Niff Nuff Award 

 

 

6.22-6.28

 

Segment 2: Dean Roberts, Chair Sunshine Coast Gympie RL Centenary Sub Committee -program for 2019

6.28-6.38

·       Segment 3: Panel:

·       Local games results:

o   ISC, Colts and Mal Meninga 

o   SCGRFL

o   Brisbane

 

 

6.42-6.58

Segment 3: Panel

·       Local games: ISC (Rivalry Round), SCGRFL and Brisbane RL

·       NRL Round 2 predictions 

·       Other 

6.58

Sign off

 

NRL Round 1:

Storm 22 d Broncos 12; Knights 14 d Sharks 8; Rabbits 26 d Roosters 16; Warriors d Bulldogs; Tigers 20 d Manly 6; Cowboys d Dragons; Eels 20 d Panthers 12 and Raiders d Titans 21-0

2019 NRL Ladder

#

Team

Pts.

F/A

Streak

1

 

NZW

2

34

W

2

 

CANB

2

21

W

3

 

WTIG

2

14

W

4

 

NQLD

2

12

W

5

 

SSYD

2

10

W

6

 

MELB

2

10

W

7

 

PARR

2

8

W

8

 

NEWC

2

6

W

9

 

SHRK

0

-6

L

10

 

PENR

0

-8

L

11

 

BRIS

0

-10

L

12

 

SYDR

0

-10

L

13

 

DRAG

0

-12

L

14

 

MANL

0

-14

L

15

 

TITN

0

-21

L

16

 

BULL

0

-34

L

NRL News:

  • Expansion v relocation debate is hotting up
  • Parramatta players admit coach Brad Arthur isn't the only person in a race against time to secure his long-term future at the NRL club. The Eels have pencilled in June as the month to make a call on Arthur's future. However the six-year mentor isn't alone in being without a deal beyond 2019. At least half of their 30-man squad are off-contract at the end of the year, including skipper Clint Gutherson and key playmaker Mitchell Moses.
  • Six months after leaving Australia as a result of death threats, referee Matt Cecchin returns to the NRL field this weekend. The veteran whistleblower has been named to take charge of Saturday's clash between Manly and Sydney Roosters at Lottoland. Cecchin last year announced he would quit the NRL after being targeted in the wake of his performance in England's World Cup semi-final win over Tonga.

Local competitions results:

ISC: Round 2:

  • Burleigh 42 d Jets 8- Jesse Arthars  x 2 and Anthony Don double; Jamal Fogarty x 5 goals 
  • Falcons v Dolphins at Dolphin Stadium in the 4th annual James Ackerman Cup and following three years in the Dolphins' possession the Ackerman Cup is finally heading to the Sunshine Coast after the Falcons ran away convincing winners, 30-6.aul  –Todd Murphy 6 goals 
    • Cheers erupted from the healthy crowd at Dolphin Stadium as young Ollie Ackerman led the two teams onto the field clutching the hands of both team captains in a fitting tribute to the much loved Ackers.
    • It was three from three for the Sunshine Coast club, as both the Falcons’ Colts (32-20) and the Mal Meninga Cup (10-6) sides were successful against their Dolphins counterparts.
  • Tigers d Devils 30-12
  • Magpies 22 d Cutters 20
  • Seagulls 36 d Capras 16
  • Tweed 24 too good for Blackhawks 16; Pride d Hunters 24-0

Colts wins to Burleigh, Falcons as mentioned, Cutters, Pride, Devils, Wynnum and ladder leaders Blackhawks

Mal Meninga: Burleigh 16-14 over Jets; Magpies, Tigers, Wynnum, Mustangs 31-28 over Pride, Tweed over Blackhawks and of course, Falcons d Dolphins 

 

Sunshine Coast Gympie RL:

Vantage Homes Div 1 round 1:

  • Nambour 16-4 d Stanley River after leading 6-4 at half-time; David Oakes 2 goals and tries to Brenton Stonier, Nathan Saumalu and Albert Tibe; Terry Horne scorer for Stanley River
  • Beerwah 29 d Maroochydore 0- Kainga Turner double and Mathew Kid 4 goals
  • Caloundra d Kawana 24-10-Bryce Caves try and 4 goals
  • Caboolture 38 d Noosa 16 -8 tries to 3; Reece Vincent double; Joshua Totoro 3 goals  

Div 2B: Wins to Beachmere, Kilcoy and Palmwoods

Brisbane Rugby League: Round 1:

  • Magpies 18 d Seagulls 16; Diehards d Panthers 36-12
  • Tigers d Dolphins 40-26-not a good weekend for the Dolphins – post grand final celebrations  

ISC Round 3:

Saturday 23rd March:

  • Pride (2nd) v Blackhawks (6th)
  • Jets (14th) vs Tigers (1st)
  • Cutters (11th) vs Capras (8th)

Sunday:

  • Seagulls vs Dolphins
  • Bears vs Tweed Seagulls
  • Magpies vs Devils 
  • Hunters vs Falcons

Sunshine Coast Gympie RL –Vantage Homes Div 1 round 2-Noosa bye

Saturday:

  • Gympie v Nambour- Gympie bye in round 1 so raring to go
  • Maroochydore v Caboolture
  • Caloundra v Beerwah

Sunday:

  • Stanley River v Kawana

2019 In Safe Hands Cup – RLB ‘A’ Grade round 2:

Saturday: Panthers v Dolphins

Sunday: Seagulls v Diehards and Magpies v Tigers

NRL Round 2:

Thursday, March 21

St George Illawarra Dragons vs. South Sydney Rabbitohs, Jubilee Stadium, 7:50pm (AEDT)

Friday, March 22

Canberra Raiders vs. Melbourne Storm, GIO Stadium, 6:00pm (AEDT)

Brisbane Broncos vs. North Queensland Cowboys, Suncorp Stadium, 7:55pm (AEDT)

Saturday, March 23

Cronulla Sutherland Sharks vs. Gold Coast Titans, Southern Cross Group Stadium, 3:00pm (AEDT)

Newcastle Knights vs. Penrith Panthers, McDonald Jones Stadium, 5:30pm (AEDT)

Manly Warringah Sea Eagles vs. Sydney Roosters, Lottoland, 7:35pm (AEDT)

Sunday, March 24

Canterbury Bankstown Bulldogs vs. Parramatta Eels, ANZ Stadium, 4:05pm (AEDT)

Wests Tigers vs. New Zealand Warriors, Campbelltown Stadium, 6:10pm (AEDT)

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *