Segment 1 (a):  Introduction and interview:

Big program as usual tonight as we analyse, dissect and bisect all the major rugby league news stories, grapple with the top issues during the program and chat with Macca for the Flashback and preview of round 7 in the NRL around 6.40pm but to start tonight’s program, joined live on line at Caboolture Snakes training with the coach of the 1st grade team Lionel McDonald .

Segment 1 (b):

 

SCGRL: Division 1:

  • Announcement of new sponsor for Div 1in 2018/19
  • Round 5: Maroochydore d Gympie 36-18/12-all at ½ time/Tyler Oxenham 4 goals, Jarrod Zadow 2 tries/Dale Jerome double for Gympie; Nambour d Caloundra 24-10-Nambour led 20-0 at ½ time/Paul McKewin double
  • Caboolture 48-d Noosa 4- Travis Purdie hat trick, Joshua Totoro 5 goals/Ashley Smallwood double/led 24-0 at ½ time and Beerwah d Kawana 18-12-Mathew Kidd 3 goals-3 tries apiece proving the difference/ strong second half by Kawana after being down 12-0

 

POS

TEAM

P

W

D

L

FF

FA

B

F

A

PD

PTS

1

Nambour

5

5

0

0

0

0

0

150

52

98

20

2

Maroochydore

5

4

0

1

0

0

0

134

80

54

17

3

Beerwah

5

4

0

1

0

0

0

134

94

40

17

4

Caboolture

5

3

0

2

0

0

0

166

82

84

14

5

Caloundra

5

2

0

3

0

0

0

100

150

-50

11

6

Kawana

5

1

0

4

0

0

0

84

92

-8

8

7

Gympie

5

1

0

4

0

0

0

106

168

-62

8

8

Noosa

5

0

0

5

0

0

0

40

196

-156

5

Round 6 next weekend: Nambour/Beerwah, Caloundra/Noosa, Maroochydore/Caboolture (all Sat) and on Sun Kawana/Gympie-Anzac Day tribute game;

 

Division 2A: Wins in round 5 to Kawana, Stanley River, Coolum (Jakson Shearer and Luke Wade hat tricks in the team’s 13 try romp over Nambour), Caboolture (Sonny Appoo 4 tries/Brett Hines 3 goals/only 10-6 at ½ time) and Bribie over Beerwah

 

Division 2B-2nd round/good crowd at Kilcoy for the double header between Beachmere/Yandina and Kilcoy/Palmwoods saw wins to Beachmere 38-18 over Yandina- 1 man down in 16 minute/Jake Haskard 2 tries and 5 goals-entertaining and free flowing game home team won 40-16 over Palmwoods after leading 34-0 at ½ time-centre Dyllan Teys 3 tries/Troy Edwards 6 goals and Pomona/Cooran d Maroochydore    

 

U/18 Div 1: wins to Nambour, Noosa and Bribie

 

Big news for the women’s rugby league on the Sunshine Coast with the start of a sponsored 5-team women’s competition this weekend and possible team from Beachmere-watch and see but round 1: Noosa/Caboolture; Kawana/Nambour and South Burnett- bye

 

Junior games –round 2- this weekend-thanks mum’s and dad’s –officials/volunteers

 

Segment 2:

NRL:

  • Analysis and selections from round 6
  • Second week in a row: what is wrong with the Cowboys?
  • Bellamy for Bennett-where there’s smoke there’s fire!!
  • We spoke about double headers-message about magic weekend style with all games in Brisbane for a round in 2019

Brisbane Rugby League: A-Grade Round 4:

Dolphins 16 d Diehards 8 at Dolphin Oval, Seagulls 32 d Tigers 18 at Kouragi and Magpies 12 lost to Panthers 34 at Davis Park

 

Team

P

W

L

D

F

A

+/-

Pts

P

W

L

D

F

A

+/-

Pts

P

W

L

D

F

A

+/-

Pts

1. Wynnum Manly Redland City Seagulls

3

2

1

0

78

58

20

7

1

1

0

0

26

10

16

3

4

3

1

0

104

68

36

10

2. West Brisbane Panthers

1

0

1

0

18

26

-8

1

3

3

0

0

86

46

40

3

4

3

1

0

104

72

32

10

3. Redcliffe Dolphins

1

1

0

0

16

8

8

3

3

1

1

1

88

70

18

1

4

2

1

1

104

78

26

9

4. Valleys Diehards

1

1

0

0

34

20

14

3

3

1

2

0

46

62

-16

2

4

2

2

0

80

82

-2

8

5. Souths Logan Magpies

4

1

3

0

60

116

-56

6

0

0

0

0

0

0

0

9

4

1

3

0

60

116

-56

6

6. Easts Tigers

2

0

1

0

48

56

-8

3

2

0

2

1

38

66

-28

4

4

0

3

1

86

122

-36

5

Round 5 next Saturday: Diehards/Seagulls-3pm Emerson; Dolphins/Panthers- 3pm Ken Hayward and Magpies/Tigers 4.30pm at Brandon Park

 

ISC: Round 6 results

 

Sunshine Coast Falcons 18

Townsville Blackhawks 20

Ipswich Jets 18

Mackay Cutters 28

Northern Pride 4

Easts Tigers 14

Redcliffe Dolphins 20

PNG Hunters 6

Wynnum Manly Seagulls 22

Tweed Heads Seagulls 26

Norths Devils 2 V 1 20

Burleigh Bears 4

Souths Logan Magpies 36

Central Queensland Capras 4

 

Round 7:

 

Townsville Blackhawks

Norths Devils

Sunshine Coast Falcons

Ipswich Jets

Mackay Cutters

Redcliffe Dolphins

Central Queensland Capras

Northern Pride

Tweed Heads Seagulls

Easts Tigers

Wynnum Manly Seagulls

Burleigh Bears

PNG Hunters

Souths

Mal Meninga: u/18’s: Round 6: Ipswich 28 d Mackay 20, Dolphins 22 lost to Victoria Thunderbolts 36, Falcons 28 d Blackhawks 16, Seagulls 12/Tweed 66, Burleigh 34/Western Mustangs 39, Pride 64 d Tigers 18 and Magpies 38 d Capras 12; Devils-bye  

1

Norths Devils

12

2

Tweed Heads Seagulls

10

3

Souths Logan Magpies

10

4

Mackay Cutters

10

5

Ipswich Jets

10

6

Sunshine Coast Falcons

8

U/20’s ladder:

1

Townsville Blackhawks

11

2

Victoria Thunderbolts

10

3

Wynnum Manly Seagulls

10

4

Norths Devils

10

SEQ Women’s competition:  

Div 1: Round 4: Toowoomba/Burleigh; Panthers 10 lost to Tigers 12 and Souths/Ipswich

Div 2: Souths 24 d Panthers 14, Southport 18 d Wynnum 4, Aspley d Inala Panthers 14-12 and Caboolture 40 d Toowoomba 4

Div 3: wins to Flagstone, Mudgeeraba and Capalaba   

Break: 6.38-6.42

Segment 3: 6.42-6.58

The Flashback:1988: The expansion of the NSWRL with the addition of three new teams: the Brisbane Broncos, Newcastle Knights and Gold Coast-Tweed Giants.

Round 8 1988: Belmore-Dogs v Panthers – with plenty of wet weather, the Dogs shipped in 18 tonnes of sand for the Belmore Sports Ground playing surface. The sand dried out the ground for the game against Penrith, but at the same time made it almost impossible for the players to run through it. The Bulldogs won 18-12 - 15,000 fans, Graham Annesley ref/ Dogs coached by Gus Gould, Panthers by Ron Willey

Sin Bin (5min)

 

Terry Lamb Darren McCarthy

 

 

  Fullback

1.

Jason Alchin

14.

Robbie Robards

Wing

2.

Sandy Campbell

2.

David Greene

Centre

16.

Darren McCarthy

3.

Graeme Bradley

Centre

4.

Tony Currie

4.

Chris Mortimer

Wing

5.

Robin Thorne

5.

Neil Baker

 

Five-Eighth

6.

Terry Lamb

6.

Brad Izzard

Halfback

7.

Steve Mortimer

7.

Greg Alexander

 

Lock

8.

Paul Langmack

8.

Colin Van der Voort

Second Row

9.

Steve Folkes

9.

Mark Geyer

Second Row

10.

Paul Dunn

10.

John Cartwright

Front Row

11.

Mark Sargent

11.

Peter Kelly

Hooker

12.

Joe Thomas

12.

Royce Simmons (c)

Front Row

13.

Peter Tunks (c)

13.

Matt Goodwin

 

Bench

26.

Brandon Lee

16.

Col Bentley

Bench

17.

Glen Nissen

21.

Craig Connor

Bench

 

 

28.

Greg Clements

Bench

 

 

27.

Geoff Gerard

                   

Dogs went on to win the Grand Final 24-12 over the Balmain Tigers with Mike Stone in the middle

NRL Preview round 7

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *