Segment 1: Introduction

Big program as usual tonight as we analyse, dissect and bisect all the major rugby league news stories, grapple with the top issues during the program and chat with Macca  for the Flashback and preview of round 6 in the NRL around 6.40pm.

NRL: analysis of round 5:

Round 5

Date

Home

Away

Venue

TV

Time

Thu. Apr 5

Raiders 26

Bulldogs 10

GIO Stadium

Nine, Fox

7:50pm

Fri. Apr 6

Sharks 10

Roosters 28

Southern Cross Group Stadium

Nine, Fox

6:00pm

Fri. Apr 6

Dragons 16

Rabbitohs 12

UOW Jubilee Oval

Nine, Fox

7:50pm

Sat. Apr 7

Tigers 11

Storm 10

Mt Smart Stadium

Fox

3:00pm

Sat. Apr 7

Warriors 22

Cowboys 12

Mt Smart Stadium

Fox

5:30pm

Sat. Apr 7

Knights 15

Broncos 10

McDonald Jones Stadium

Fox

7:30pm

Sun. Apr 8

Titans 32

Sea Eagles 20

Marley Brown Oval

Fox

2:00pm

Sun. Apr 8

Eels 6

Panthers 12

ANZ Stadium

Nine, Fox

4:10pm

 

 

 

 

NRL LADDER: Storm, Broncos and Cowboys outside top 8

1

  Dragons

5

10

154

60

94

2

  Warriors

5

10

124

65

59

3

  Panthers

5

8

105

68

37

4

  Wests Tigers

5

8

68

55

13

5

  Roosters

5

6

110

70

40

6

  Titans

5

6

104

136

-32

7

  Knights

5

6

84

124

-40

8

  Sea Eagles

5

4

130

101

29

9

  Storm

5

4

88

67

21

10

  Rabbitohs

5

4

100

88

12

11

  Sharks

5

4

68

76

-8

12

  Broncos

5

4

69

102

-33

13

  Raiders

5

2

117

122

-5

14

  Cowboys

5

2

80

123

-43

15

  Bulldogs

5

2

76

130

-54

16

  Eels

5

0

44

134

-90

 

NRL CHAT:

  • Should there be more double headers?
  • What’s wrong with the Cowboys?

Segment 2:

SCGRL: Division 1

Round 4: Nambour 18 d Kawana 16; Caboolture 42 d Gympie 22; Maroochydore d Caloundra 52-12 and Beerwah 42 d Noosa 12

 

POS

TEAM

P

W

D

L

FF

FA

B

F

A

PD

PTS

1

Nambour

4

4

0

0

0

0

0

126

42

84

16

2

Maroochydore

4

3

0

1

0

0

0

98

62

36

13

3

Beerwah

4

3

0

1

0

0

0

116

82

34

13

4

Caboolture

4

2

0

2

0

0

0

118

78

40

10

5

Caloundra

4

2

0

2

0

0

0

90

126

-36

10

6

Kawana

4

1

0

3

0

0

0

72

74

-2

7

7

Gympie

4

1

0

3

0

0

0

88

132

-44

7

8

Noosa

4

0

0

4

0

0

0

36

148

-112

4

 

Division 2A: Wins in round 4 to Beerwah, Kawana, Stanley River 12-10 over Caboolture, Bribie d Noosa and Maroochydore d Caloundra

 

POS

TEAM

P

W

D

L

FF

FA

B

F

A

PD

PTS

1

Bribie Island

4

3

0

0

0

0

1

82

22

60

16

2

Coolum

4

3

0

0

0

0

1

66

36

30

16

3

Beerwah

4

3

0

1

0

0

0

142

54

88

13

4

Mary Valley

4

3

0

1

0

0

0

110

84

26

13

 

Division 2B-1st round last weekend saw wins to Palmwoods, Beachmere and Yandina

 

U/18 Div 1:

1

Kawana

4

4

0

0

0

0

0

160

66

94

16

2

Beerwah

4

2

0

1

0

0

1

106

54

52

13

3

Noosa

4

2

0

1

0

0

1

86

80

6

13

4

Bribie Island

4

1

1

1

0

0

1

58

56

2

11

 

Round 5: All on Saturday

 

 

 

 

 

 

U18 Div 1

1.00pm

Stanley River

v

Kawana

Div 2A

2.30pm

Mary Valley

v

Kawana

U18 Div 1

4.00pm

Beerwah

v

Bribie Island

Div 2A

5.30pm

Beerwah

v

Bribie Island

Div 1

7.00pm

Beerwah

v

Kawana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U18 Div 1

2.00pm

Caboolture

v

Noosa

Womens

3.30pm

Caboolture

v

Toowoomba

Div 2A

5.00pm

Caboolture

v

Noosa

Div 1

6.30pm

Caboolture

v

Noosa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Div 2A

1.30pm

Stanley River

v

Caloundra

U18 Div 1

3.00pm

Nambour

v

Caloundra

Div 2A

4.30pm

Nambour

v

Coolum

Div 1

6.00pm

Nambour

v

Caloundra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Div 2B

4.00pm

Pomona

v

Maroochydore

Div 1

5.30pm

Gympie

v

Maroochydore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Div 2B

1.30pm

Beachmere

v

Yandina

Div 2B

3.00pm

Kilcoy

v

Palmwoods

 

Brisbane Rugby League: A-Grade Round 3 last weekend

Sat: Panthers 18 lost to Diehards 26

Sun: Tigers and Dolphins-26 all and Magpies 10 lost to Seagulls 26

 

Round 4: Dolphins/Diehards –Sat 4.15pm at Dolphin Oval and Seagulls/Tigers – 5.15pm at Kouragi; Sun-Magpies/Panthers 4.45pm at Davis Park

ISC: Round 5: Review

7/04/2018

5:00:00 PM

Jack Manski Oval

Townsville Blackhawks 38

Tweed Heads Seagulls 4

7/04/2018

5:30:00 PM

Bishop Park

Norths Devils 34

PNG Hunters 22

7/04/2018

6:00:00 PM

North Ipswich Reserve

Ipswich Jets 16

Northern Pride 12

7/04/2018

6:00:00 PM

BB Print Stadium

Mackay Cutters 4

Sunshine Coast Falcons 32-5 tries to 1/Khan Ahwang 12 points 

8/04/2018

12:00:00 PM

Marley Brown Oval

Central Queensland Capras 20

Burleigh Bears 28-

5 from 5

8/04/2018

3:00:00 PM

Suzuki Stadium

Easts Tigers 16

Redcliffe Dolphins 32

8/04/2018

3:00:00 PM

Davies Park

Souths Logan Magpies 40

Wynnum  6

Round 6: Preview

 

 

 

 

14/04/2018

5:00:00 PM

Sunshine Coast Stadium

Sunshine Coast Falcons

Townsville Blackhawks

14/04/2018

6:00:00 PM

North Ipswich Reserve

Ipswich Jets

Mackay Cutters

14/04/2018

6:00:00 PM

Barlow Park

Northern Pride

Easts Tigers

14/04/2018

6:00:00 PM

Dolphin Oval

Redcliffe Dolphins

PNG Hunters

14/04/2018

7:00:00 PM

BMD Kougari Oval

Wynnum Manly Seagulls

Tweed Heads Seagulls

14/04/2018

7:00:00 PM

Bishop Park

Norths Devils 2 V 1

Burleigh Bears

15/04/2018

3:00:00 PM

Davies Park

Souths Logan Magpies

Central Queensland Capras

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

LADDER

 

 

Team

P

W

D

L

B

F

A

+/-

Pts

1

Burleigh Bears

5

5

0

0

0

159

94

65

10

2

Norths Devils

5

4

0

1

0

138

105

33

8

3

Souths Logan Magpies

5

3

0

2

0

136

97

39

6

4

Redcliffe Dolphins

5

3

0

2

0

121

91

30

6

5

Northern Pride

5

3

0

2

0

98

76

22

6

6

Sunshine Coast Falcons

5

3

0

2

0

109

108

1

6

7

Ipswich Jets

5

3

0

2

0

98

106

-8

6

8

Townsville Blackhawks

5

2

0

3

0

132

88

44

4

9

Easts Tigers

5

2

0

3

0

120

111

9

4

10

PNG Hunters

5

2

0

3

0

100

114

-14

4

11

Central Queensland Capras

5

2

0

3

0

95

114

-19

4

12

Wynnum Manly Seagulls

5

2

0

3

0

103

129

-26

4

13

Mackay Cutters

5

1

0

4

0

74

152

-78

2

14

Tweed Heads Seagulls

5

0

0

5

0

56

154

-98

0

 

Mal Meninga: u/18’s: Round 6 this weekend:

Ipswich v Mackay, Dolphins v Victoria Thunderbolts, Falcons v Blackhawks, Seagulls v Tweed, Burleigh v Western Mustangs, Pride v Tigers and Magpies v Capras; Devils-bye Rou

LADDER

 

Team

P

W

D

L

B

F

A

+/-

Pts

1

Norths Devils

5

5

0

0

0

198

70

128

10

2

Mackay Cutters

4

4

0

0

1

86

50

36

10

3

Tweed Heads Seagulls

4

3

0

1

1

166

56

110

8

4

Souths Logan Magpies

5

4

0

1

0

190

82

108

8

5

Ipswich Jets

4

3

0

1

1

90

78

12

8

SEQ Women’s competition: Round 3: 

Div 1: Sat:  Panthers 38 d Toowoomba 6; Easts 24 d Brothers 22 and Souths 8 Burleigh 20

Round 4: Toowoomba/Burleigh; Panthers/Tigers and Souths/Ipswich

Div 2: Good win to Caboolture 20-4 over Apsley while Toowoomba (2nd) spot lost to Souths (3rd)  spot 22-14; Div 3-Jimboomba on top of ladder by 1 point from Ormeau and Mt Gravatt   

Segment 3:  Macca for the Flashback and preview of round 6 in the NRL around 6.40pm.

The Flashback: Round 26, 1999-Western Suburbs v Auckland Warriors – last games for the black and whites and Balmain Tigers v Raiders before merger-no bias so chat about both games

Tigers lost to Raiders 42-14 in Canberra while Magpies lost to Auckland 60-16 at Campbelltown

Canberra 42 (L. Vainikolo 3, L. Williamson 3, M. McLinden, R. Wiki tries; L. Williamson 4, M. Corvo goals) defeated Balmain 14 (L. Milford, D. Senter tries; J. Caine 3 goals) at Bruce Stadium.
Scrums: Canberra 10-9.   Penalties: Canberra 5-4.   Referee: Tim Mander.   Crowd: 13,617.

Canberra: McLinden, Jensen, Schrader, Williamson, Vainikolo; Daley (C), McFadden; Davico, Burnham, Corvo, Wiki, Furner, Croker. Int: Woolford, Payten, Kennedy, Westley. Coach: Mal Meninga

Balmain: Morcombe, Milford, Carlaw, Webber, Caine; Webster, Field; Walker, Nable, Lowrie, Stimson, O'Neill, Senter (C). Int: Meads, O'Donnell, Hancock, Leuluai. Coach: Wayne Pearce

 

Auckland 60 (S. Jones 4, C. Beverley 2, L. Oudenryn 2, O. Manuel, F. Meli, J. Vagana, N. Vagana tries; J. Simon 5, L. Swann goals) defeated Western Suburbs 16 (J. Brooker 2, B. Hodgson tries; T. Baker, B. Hodgson goals) at Campbelltown Sports Ground.
Scrums: Auckland 5-4.   Penalties: Western Suburbs 7-4.   

Referee: Moghseen Jadwat.   Crowd: 7,793.

Western Suburbs: Hodgson, Donovan, McGuinness, Brooker, Buko; Perry, Georgallis (C); Howard, Mescia, Raudonikis, Fuller, Moseley, Brabek. Int: Bristow, Bonner, Coxon, Baker. Coach: Tommy R.

Auckland: Oudenryn, Manuel, Lewis, Vagana, Meli; John Simon (C), Jones; Vagana, Mears, Hermansson, Tatupu, Swann, Death. Int: Beverley, Guttenbeil, Lauiti'iti, Seuseu Coach: Mark Graham

NRL Round 6 preview

Round 6

Date

Home

Away

Venue

TV

Time

Thu. Apr 12

Roosters

Rabbitohs

Allianz Stadium

Nine, Fox

7:50pm

Fri. Apr 13

Storm

Knights

AAMI Park

Nine, Fox

6:00pm

Fri. Apr 13

Dragons

Sharks

WIN Stadium

Nine, Fox

7:50pm

Sat. Apr 14

Warriors

Broncos

Mt Smart Stadium

Fox

3:00pm

Sat. Apr 14

Cowboys

Bulldogs

1300SMILES Stadium

Fox

5:30pm

Sat. Apr 14

Raiders

Eels

GIO Stadium

Fox

7:30pm

Sun. Apr 15

Panthers

Titans

Panthers Stadium

Fox

2:00pm

Sun. Apr 15

Sea Eagles

Tigers

Lottoland

Nine, Fox

4:10pm

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *